Οι Φυσικοθεραπευτές στο ΚΔΑΠ Ήφαιστος

Την Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου το τμήμα Φυσικοθεραπείας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη που στο ΚΔΑΠ μεα ΗΦΑΙΣΤΟΣ.

Οι υπεύθυνοι εκεί ήταν πολύ φιλόξενοι μας ξενάγησαν σε όλους τους χώρους. Τα παιδιά ήταν απασχολημένα με κάποια δραστηριότητα που τους αρέσει και που υπάρχει στο πρόγραμμα. Οι χώροι ήταν αρκετοί αλλά εμείς ασχοληθήκαμε με το γυμναστήριο όπου και γίνονται οι φυσικοθεραπείες που περιέιχε.Τα όργανα γυμναστικής ήταν βαράκια, στεφάνια, ένας διάδρομος, ποδήλατο.

Υπήρχε επίσης η αίθουσα φαγητού και μια αίθουσα δραστηριοτήτων  όπου θα τοποθετήσουν και το τραμπολινο.Ο θεραπευτής αναλαμβάνει τμήμα και δουλεύει με τα παιδιά είτε ομαδικά είτε ατομικά.  Όταν το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες  τα παιδιά βγαίνουν στο προαύλιο και πραγματοποιούνται δραστηριότητες.