Οι Τεχνικοί Μηχανοτρονικής σε συνεργείο βαρέων οχημάτων

Στα πλαίσια του μαθήματος Πρακτική Εφαρμογή στην Ειδικότητα που παρακολουθούν οι μαθητές του τμήματος Τεχνικός Μηχανοτρονικής Οχημάτων Β΄ εξάμηνου επισκεφτήκαμε την Παρασκευή 19/04 το εξειδικευμένο συνεργείο βαρέων οχημάτων (φορτηγών και λεωφορείων) ΚΩΣΤΑΡΕΛΟΣ  που βρίσκεται στα Τρίκαλα.

Εκεί οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να ενημερωθούν για τις εργασίες επισκευής και συντήρησης που γίνονται στα μεγάλα οχήματα, όπως επίσης να παρακολουθήσουν την επισκευή φρένων σε ένα φορτηγό, καθώς το συνεργείο εξειδικεύεται στα φρένα βαρέων οχημάτων.

Ο κύριος Κωσταρέλος Λευτέρης ενημέρωσε τους μαθητές για τις διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα σε τέτοιου είδους συνεργεία, έλυσε απορίες των μαθητών και συζήτησε μαζί τους για τις ανάγκες της αγοράς εργασίας στα σύγχρονα εξειδικευμένα συνεργεία.